Net-metering to tzw.
stary system rozliczania instalacji fotowoltaicznych. Jego podstawową cechą było to, że wykorzystuje sieć energetyczną jako magazyn energii. Mianowicie, jeżeli nasza instalacja wyprodukowała więcej prądu, niż jest nam potrzebne, to nadwyżka prądu mogła być oddana do sieci energetycznej.
Oczywiście, energia nie jest oczywiście bezpowrotnie tracona. Osoby wykorzystujące
net-metering mogą bezpłatnie odebrać od 70 do 80 procent przesłanej energii elektrycznej kiedy będzie ona im potrzebna.
Drugim sposobem rozliczania instalacji fotowoltaicznych jest
net-billing, potocznie nazywany
nowym sposobem rozliczenia. W stosunku do poprzedniego rodzaju, net-meteringu, jego działanie nie opiera się na wykorzystywaniu sieci energetycznej jako magazynu energii.
Zasady działania net-billing są oparte na tym, że nadwyżka wygenerowanego prądu jest sprzedawana sieci energetycznej, a w razie konieczności możemy ponownie odkupić sprzedany poprzednio prąd. Należy zaznaczyć, że cena odkupionej energii elektrycznej może różnić się od kwoty, za jaką sprzedaliśmy naszą nadwyżkę.
Wiele osób zastanawiało się nad tym
czy netbilling się opłaca, odpowiedź na tę wątpliwość otrzymaliśmy informacje, ile sieci energetyczne płacą za energię elektryczną – w lipcu 2022 było to 799,79/mWh, a we wrześniu 2022 aż 1023,42 zł/MWh.
Dodatkowo wciąż szalejąca i rosnąca inflacja jasno pokazuje, że pytania „
Czy OZE jest opłacalne?” są zbędne.
Masz pytania dotyczące net-billingu, net-meteringu i tego ile możesz zyskać decydując się na OZE? Napisz do nas na biuro@intelus.pl lub zadzwoń +48 884 005 225