Net-billing a net-metering

Czym się różni net-billing od net-meteringu? Osoby, które zainteresowane są montażem fotowoltaiki prędzej czy później spotkają się z tymi dwoma terminami. Co oznaczają? Na czym polega różnica?
Net-metering to tzw. stary system rozliczania instalacji fotowoltaicznych. Jego podstawową cechą było to, że wykorzystuje sieć energetyczną jako magazyn energii. Mianowicie, jeżeli nasza instalacja wyprodukowała więcej prądu, niż jest nam potrzebne, to nadwyżka prądu mogła być oddana do sieci energetycznej.

Oczywiście, energia nie jest oczywiście bezpowrotnie tracona. Osoby wykorzystujące net-metering mogą bezpłatnie odebrać od 70 do 80 procent przesłanej energii elektrycznej kiedy będzie ona im potrzebna.

Drugim sposobem rozliczania instalacji fotowoltaicznych jest net-billing, potocznie nazywany nowym sposobem rozliczenia. W stosunku do poprzedniego rodzaju, net-meteringu, jego działanie nie opiera się na wykorzystywaniu sieci energetycznej jako magazynu energii.
Zasady działania net-billing są oparte na tym, że nadwyżka wygenerowanego prądu jest sprzedawana sieci energetycznej, a w razie konieczności możemy ponownie odkupić sprzedany poprzednio prąd. Należy zaznaczyć, że cena odkupionej energii elektrycznej może różnić się od kwoty, za jaką sprzedaliśmy naszą nadwyżkę.

Wiele osób zastanawiało się nad tym czy netbilling się opłaca, odpowiedź na tę wątpliwość otrzymaliśmy informacje, ile sieci energetyczne płacą za energię elektryczną – w lipcu 2022 było to 799,79/mWh, a we wrześniu 2022 aż 1023,42 zł/MWh.

Dodatkowo wciąż szalejąca i rosnąca inflacja jasno pokazuje, że pytania „Czy OZE jest opłacalne?” są zbędne.


Masz pytania dotyczące net-billingu, net-meteringu i tego ile możesz zyskać decydując się na OZE? Napisz do nas na biuro@intelus.pl lub zadzwoń +48 884 005 225

Intelus Energy Sp.z.o.o

ul. ks. Wiktora Siwka 17, 40-306 Katowice, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000818539 NIP: 6272765725, REGON: Kapitał Zakładowy w wysokości 1.000.000 zł wpłacony w całości.
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram