Czy netbilling jest opłacalny? 

1 Kwietnia 2022 roku był kluczową datą dla rynku OZE w Polsce - wtedy został wprowadzony nowy system rozliczania energii elektrycznej produkowanej przez prosumentów. Mowa o Netbillingu, który zastąpił znany netmetering. Czym różni się netbilling od netmeteringu?
Wiele osób zapowiadało, że jest to koniec złotej ery fotowoltaiki i panele słoneczne nie będą już tak opłacalne jak dotychczas. Czarnowidztwo było spowodowane zmianą systemu rozliczania sieci fotowoltaicznych. Wszystkie osoby, które zdecydowały się na zainstalowanie fotowoltaiki przed datą 1 kwietnia 2022 są objęte netmeteringiem, czyli nadwyżkę prądu magazynują w sieci energetycznej za niewielką opłatą. Netbilling, czyli nowy system rozliczania fotowoltaiki, działa troszeczkę inaczej. Prosument sprzedaje sieci energetycznej swój prąd, a w razie konieczności może go odkupić. Ważne jest to, że cena ulega zmianie i to własnie ten fakt przeraził wielu i spowodował czarne wizje względem dalszej opłacalności fotowoltaiki. Jak się okazało, zupełnie niesłusznie, bowiem pierwsze raporty sprzedaży prądu  pokazują, że rynkowa miesięczna cena energii elektrycznej (RCEm) za czerwiec 2022 roku wyniosła 659,29 zł/MWh, a ostatnie wydarzenia na Towarowej Giełdzie Enegii wskazują, że w kolejnych miesiącach cena energii dla prosumentów w net-billingu może być jeszcze korzystniejsza.

Dodatkowo, trudna sytuacja geopolityczna, niepewność dostaw prądu i  stale rosnąca inflacja, a tym samym podwyżka opłat za energię elektryczną skłoniła kolejne osoby do zainwestowania w instalacje fotowoltaicznie, która nadal jest nieporównywalnie bardziej opłacalna niż tradycyjne sposoby poboru energii elektrycznej.

Masz pytania dotyczące net-billingu? Napisz do nas na biuro@intelus.pl lub zadzwoń +48 884 005 225 

Intelus Energy Sp.z.o.o

ul. ks. Wiktora Siwka 17, 40-306 Katowice, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy Katowice - Wschód w Katowicach, VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000818539 NIP: 6272765725, REGON: Kapitał Zakładowy w wysokości 1.000.000 zł wpłacony w całości.
crossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram